Gra w kolory

Upalne sobotnie popołudnie, wibrujące od gorąca powietrze, wśród zieleni Plant leniwie spacerują przechodnie z ociąganiem zerkając na swoje rozbiegane dzieci, przestronny ogródek Bunkier Cafe. Bynajmniej nie jest to miejsce akcji kolejnego, tym razem krakowskiego, kryminału Marka Krajewskiego (Widma w mieście Breslau), lecz naturalna sceneria degustacji zorganizowanej przez firmę ATLANTIKA, importera win portugalskich. Do degustacji nieprzypadkowo wybrano wina regionu vinho verde z najdalej na północ położonego regionu Minho oraz wina różowe, z różnych stron kraju.

Vinho verde – “wina zielone”, przy czym określenie zielony nie odnosi się do koloru, ale do stylu wina – świeżego i niedojrzałego. Vinho verde może być białe, różowe lub czerwone, a młody wiek i świeży charakter wina sprawiają, że jest idealnym trunkiem do picia latem. Cechami charakterystycznymi vinho verde jest niski poziom alkoholu (ok. 9-10,5%) i wysoka kwasowość, często są one lekko musujące (typu frizzante), z powodu zawartości dwutlenku węgla, ubocznego produktu zachodzącej w butelce fermentacji jabłkowo-mlekowej.

Z win podstawowych, w przedziale cenowym ok. 30 zł mieliśmy okazję spróbować: wytrawne Lagosta, półwytrawne Casal Garcia, Aveleda Fonte, Aquarela. Jeżeli pominiemy milczeniem oranżadowe Gatao (podobno dobrze się sprzedaje) to są to wina sympatyczne, bezpretensjonalne i wesołe. Wina półwytrawne, ze znacznie złagodzoną kwasowością mają duży walor komercyjny, ich charakter oddaje określenie wina piknikowe. Z nieco wyższej półki próbowaliśmy Quinta de Simaens, z dobrze zbalansowaną kwasowością i nieco krótkim finiszem.

Aby marketingowo podkreślić charakter białych vinho verde niektórzy producenci rozlewają je dla butelek zabarwionych na bladoniebiesko, co w połączeniu z cytrynowożółtym winem, nadaje mu pożądany zielonkawy odcień.

Dużo bardziej złożone i ciekawsze, o wyższym poziomie alkoholu (12-13%) są wina wytworzone z Alvarinho (zwykle jednoodmianowe): Soalheiro (100% Alvarinho) o świetnym zapachu i dobrym finiszu, ciekawe w smaku Follies (Alvarinho/Loureiro), czy wreszcie bardzo dobre Muros de Melgaco (100% Alvarinho) w którym kwasowość ładnie komponuje się z mineralnością. Wina warte uwagi, niestety kosztujące w granicach 80-120 zł.

Dwa różowe vinho verde, które próbowaliśmy to mocno perliste Casal Garcia (Vinhao, Azal Tinto, Borracal) oraz owocowe Lagosta (Tinta Roroz, Castelao, Jaen).

Oprócz vinho verde prezentowany był duży wybór win różowych, pochodzących z rożnych części Portugalii. Cała paleta odcieni różu, od różowopomarańczowego Gatao po rubinowe Quinta da Alorna.

Dwa rose z regionu Alentejo nie pozostawiły wrażeń, ani Peceguina rose (Touriga Nacional/Aragones), ani Ciconia (Touriga Nationales, Syrah i Aragones). Wrażenia pozostawiło za to pochodzące z Estramadura Quinta da Espiga (Castelao/Cabernet, Sauvignon), któremu wprawdzie cabernet dał lepszą budowę, ale zaskoczyło mydlanym, a później acetonowym zapachem. Na zakończenie dwa rose pochodzące od Quinta da Alorna z Ribatejo – Cardal (Syrah/Tinta Roriz) przyjazne, pozbawione landrynki wręcz pieprzne oraz dobrze zbudowane, może nieco za słodkie Quinta da Alorna (100% Touriga Nacional).

Degustacja miała dwa minusy, pierwszy to duże trudności z utrzymaniem niskiej temperatury wina, a wina te są wręcz uzależnione od temperatury podawania, każdy stopień więcej obniża znacząco ich smak.

Drugim minusem, niebagatelnym, jest brak dobrej informacji, pod nieobecność właściciela firmy Manuela Rebelo Maioral niewiele można się było dowiedzieć o winach i ich producentach. Również strona internetowa firmy jest bardziej niż uboga.

Pragnący dowiedzieć się więcej o vinho verde, przykładowo, w jaki sposób wina te nabierają lekko musującego charakteru powinni sięgnąć do artykułu Vinho verde i lato Agnieszki i Macieja Herman, zamieszczonego w portalu VINISFERA.

Advertisements

One thought on “Gra w kolory

  1. Warto było spróbować także Mulalhasa de Moncao, wytrawnego Alvarinho- piękny bukiet, zrównoważona kwasowość, finisz dłuższy niż w Murisu de Melgaco.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s