Vinho Verde

Vinho Verde jest największą apelacją DOC w Portugalii, powierzchnia winnic jest bliska 70 tys ha. Około jednej trzeciej wytwarzanych tu win stanowią wina czerwone, niemal w całości wypijane w Portugalii. Większe znaczenie mają wina białe, wytwarzane bądź z mieszanki lokalnych odmian z głównym udziałem Loureiro, Azal, Arinto i Trajadury, bądź też z Alvarinho, czystego lub z domieszkami. Te pierwsze wina są zwykle lekko perliste, mają wysoką kwasowość i stosunkowo niską zawartość alkoholu, zaś te drugie są mocniejsze, bogatsze, bardziej złożone.

W przekrojowej degustacji 18 czerwca weźmie udział 13 producentów, dwóch z nich przedstawiamy poniżej.

QUINTA DA ALORNA

Firma wzięła swoją nazwę od pierwszego właściciela, Pedro Almeida, wicekróla Indii, który za akt odwagi w zdobywaniu twierdzy Alorna, otrzymał od króla João V tytuł markiza I Alorna. W 1723 roku po powrocie do Portugalii Pedro zakupił majątek Young Valley Nabais, zmieniając jego nazwę na Quinta da Alorna, i posadził pierwsze winorośle. Quinta da Alorna to posiadłość o całkowitej powierzchni 2800 ha, z których 250 ha przeznaczono na uprawę winorośli, zarówno ze szczepów typowych dla regionu Ribatejo jak również szczepów zagranicznych: Castelão, Touriga Nacional, Trincadeira, Tinta Miuda, Cabernet Sauvignon oraz Arinto, Chardonnay, Fernão Pires i Trincadeira das Pratas. Duże inwestycje w zakresie technologii, całkowita zmiana wizerunku wina, wysoki stopień profesjonalności na każdym etapie produkcji oraz dbałość o utrzymywanie odpowiedniego stosunku pomiędzy jakością a ceną sprawiły, że wina Quinta da Alorna uznawane są za jedne z najlepszych w regionie Tejo.

CASA SANTOS LIMA

Casa Santos Lima powstała w XIX wieku. Założycielem firmy był Joaquim Santos Lima. Pierwszymi winami powstałymi pod marką producenta i wprowadzonymi dopiero w roku 1996 na rynek były: Quinta da Espiga, Quinta das Setencostas i Palha-Canas. Natychmiast osiągnęły niesamowity sukces na rynku portugalskim oraz rynkach międzynarodowych, zdobyły wiele nagród i wyróżnień podczas konkursów winiarskich i w prasie branżowej. Winnice Casa Santos Lima położone są w Alenquer, 45 km na północ od Lizbony, w bardzo tradycyjnym regionie winiarskim Lisboa, który zachwyca pięknymi widokami. Obecnie posiadłości firmy zajmują ponad 280 ha, z czego 180 ha pokrywają winnice. Firma jest znana z bardzo szerokiej oferty win zarówno jednoodmianowych, jak i będących mieszankami wielu odmian. Uprawia się tu około pięćdziesięciu odmian, niektóre uprawy wciąż są w fazie eksperymentalnej, dotyczy to zwłaszcza odmian międzynarodowych. Na świetną jakość winogron wpływają położenie winnic na łagodnych zboczach, wspaniała ekspozycja na słońce i bliskość Oceanu Atlantyckiego. W efekcie powstają doskonale zrównoważone i harmonijne wina. Uprawy są prowadzone w sposób przyjazny środowisku naturalnemu, z wykorzystaniem zarówno metod tradycyjnych jak i nowoczesnych. To samo dotyczy produkcji win, które z uwagi na swą jakość znajdują szerokie uznanie. Zdecydowana większość produkcji trafia poza granice Portugalii, do ponad 35 krajów całego świata.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s