III Dni Węgrzyna i CK Wino – festyn na Małym Rynku – część 1

Dni Węgrzyna i CK Wino to nie tylko zamknięte degustacje dla koneserów, ale przede wszystkim 4-dniowy festyn otwarty dla publiczności. Na Małym Rynku stanęły kioski i namioty, w których pojawili się goście z Węgier, Austrii, Czech, Słowenii i Rumunii. Od wczesnego popołudnia do późnej nocy dostępne były wina, sery, wędliny, gulasze, pierogi, langosze i inne smakołyki. Każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie.

Nasze wrażenia z Małego Rynku przedstawiamy poniżej, relacja jest wycinkowa, subiektywna i oparta na własnych preferencjach i sympatiach. Stoiska przedstawiamy w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara, zaczynając od strony ulicy Mikołajskiej.

WINOMAN – najsympatyczniejsi 🙂

Winoman to nie tylko importer win, ale również sklep internetowy (www.mojewino.com) i lokal (Winiarnia i Restauracja) przy ul. Św. Tomasz 7. Na stoisku znaleźliśmy wybuchowo aromatyczne wina Radomila Balouna (Morawy), benedyktyńsko harmonijne z Dveri-Pax (Słowenia), bajeczne tokaje Zsolta i Stephanie Berecz z Kikelet Pince (Tokaj-Hegyalja), różowe i czerwone wina od Tamasa Duzsiego (Szekszard), słodkie rewelacje rodziny Haiderów (Austria) i wiele innych. Za ladą brylowali Ania i Kuba, rozdając miłe słowa i ciepła uśmiechy.

D.A.C. – poznańskie koziołki

D.A.C. Sklep z dobrym winem (www.dac.net.pl) Macieja Lenczewskiego zaprezentował przede wszytkim wina austriackie: Weingut Franz Leth (Wagram), Schloss Gobelsburg (Kamptal), Bernhard Ott (Donauland). Z win węgierskich: lubiana przez nas Szent Andrea (Eger), Korona Borhaz (Eger), nowy w ofercie Malatinszky Csaba Pincészet (Villany), ceniony József Bock (Villany) – węgierski winiarz roku 1997.

Winnacja – Gruzja i bałkańska różnorodność

Winnacja (www.winnacja.pl) i Paweł Woźniak zapraszają do sklepu przy ul. Lipowej 6a w Krakowie. Tylko tam możecie wysłuchać poważnych wykładów o roli wina w historii, sztuce, antropologii. Nowa edycja wykładów planowana jest od października – sąsiedztwo muzeów: Fabryka Schindlera i Sztuki Współczesnej MOCAK zobowiązuje. A na stoisku największy w Polsce wybór win z Gruzji a także wina z  Rumunii, Macedonii, Mołdawii, Bułgarii, Czarnogóry, Bosni i Hercegowiny oraz Polski. To przy tym stoisku przesiadywał Baron Kripp z Prince Stirbey, ponoć prawnuk naszego dobrego Cesarza Franciszka Józefa.

 

INTERWIN – odkrycie festynu

Interwin (www.interwin.pl) stworzyli trzej pasjonaci z Zamościa. Importer win z Węgier. Sarannie wyselekcjonowane wina, zaledwie kilka winiarni – ale jakie nazwiska! Benedyktyńskia PANNONHALMI APATSAKI – Winiarnia roku 2010; TIBOR GAL (Eger); BELA VINCZE (Eger) – węgierski winiarz roku 1995, jego piwnice nazywane są Bazyliką Wina, pewnie nie tylko z powodu podobieństwa do podziemi romańskiego kościoła; ATTILA GERE (Villany), którego wina wytrzymują porównanie z najsłynniejszymi winami bordoskimi i supertoskanami; Laszlo Bukolyi z GRÓF BUTLER (Eger); MIHALY FIGULA (Balaton), Peter Molnar z PATRICIUS (Tokaj). Najbardziej mnie zaskoczyło, że firma utrzymuje się ze sprzedaży klientom indywidualnym a nie sklepom i lokalom. Sympatyczni ludzie, świetne wina – dla mnie odkrycie festynu.

AUSTROVIN – wina austriackie

Największy importer win austriackich (www.austrovin.pl), lista producentów liczy kilkadziesiąt pozycji,  wybór win przyprawia o zawrót głowy.

 

 

Galeria

Advertisements

One thought on “III Dni Węgrzyna i CK Wino – festyn na Małym Rynku – część 1

 1. Dziękujemy za “odkrycie festynu”… Rzeczywiście przykładamy sporo uwagi do selekcji wina. Niestety, mamy też i wady – główną jest to, że lubimy importować wino, które sami lubimy pić…
  Przekłada się to co prawda (pozytywnie) na jakość tego, co znajdziecie w butelkach, ale działa (negatywnie) na stan portfela… Jednak nie boimy się w najmniejszym stopniu “drogich” win czy wielkich nazwisk – znajdują one bez większego trudu nabywców.
  A w Krakowie nasze wina wkrótce powinny pojawić się również i w kilku sklepach specjalistycznych. Jeszcze z miesiąc…
  “Pasjonaci” – bardzo to uprzejme z Waszej strony; my nie owijamy w bawełnę i otwarcie mówimy o sobie, że jesteśmy grupą wariatów…
  Ukłony,
  Sławomir Hapak
  import manager, interwin

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s