III Dni Węgrzyna i CK Wino – festyn na Małym Rynku – część 2

Nasze wrażenia z Małego Rynku przedstawiamy poniżej, relacja jest wycinkowa, subiektywna i oparta na własnych preferencjach i sympatiach. Stoiska przedstawiamy w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara, zaczynając od strony ulicy Mikołajskiej.

Günzer i Günzer – dwaj bracia z Villany

Dwaj bracia z Villany Tamás Günzer (www.gunzertamas.hu) i bardziej znany Zoltán Günzer (www.gunzerzoltan.hu). Zoltán Günzer zaczął wytwarzać wina w 1993 r., uprawia 20 ha w Villány i Nagyharsány. Villany to czołowy region produkcji win czerwonych na Węgrzech. Najważniejsze dla Zoltána odmiany winorośli to Cabernet Franc i Merlot, z odmian lokalnych Kékfrankos i Kadarka. Roczna produkcja wynosi około 100 000 butelek. Jego brat Tamas rozpoczął butelkowanie wina w 2000 r.  Obaj pochodzą ze starej szwabskiej rodziny, ich przodkowie płynąc łodzią po Dunaju dotarli do Villany, gdzie osiedli na stałe. Babcia i dziadek mówili wyłącznie szwabskskim dialektem niemieckiego. Winiarskie tradycje były w rodzinie “od zawsze”.

BOCK i GERE – po prostu Villany

JÓZSEF BOCK nazywany papieżem współczesnego winiarstwa węgierskiego oraz TAMAS i ZSOLT GERE, solidny wteran apelacji Villany.

Gospodarstwo Ekologiczne Figa – sery kozie

FIGA (www.serykozie.pl) to gospodarstwa ekologicznego rodzinny Maleziuków z Mszany. Gospodarstwo zlokalizowane jest w Przełęczy Dukielskiej, na granicy Beskidu Niskiego i Bieszczad. Specjalizuje się w wytwarzaniu produktów z mleka koziego: serów, twarogu, bundzu, bryndzy. Zaskakuje liczona w tonach wielkość produkcji i nastawienia na klienta indywidualnego – “z dala od hipermarketów”.

Restauracja Aperitif

Restauracja Aperitif przy ul. Siennej 9 (www.aperitif.com.pl) serwowała kiełbaski pepperoni, szaszłyki z dzika i drobiu, gulasz wołowy z kiełbaskami z dzika, naleśniki wiedeńskie z jagodami, pstrąga z grilla. Ze względu na apetyczne zapachy to stoisko omijaliśmy szerokim łukiem – trzeba dbać o linię!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s